26 مهر 1400

En |

پرسشهای متداول

ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن

ثبت نام

کدام سامانه معتبر است؟

سامانه طرح اقدام ملی مسکن به آدرس Tem.mrud.ir معتبر است.

چرا سامانه بالا نمی‌آید؟

برای ورود به سامانه صرفا از لب‌تاب، کامپیوتر یا تبلت و مرورگرهای موزیلا یا کروم استفاده نمایید. دقت کنید مرورگر شما حتما به روز باشد.

چرا کسی پاسخگو نیست؟ چرا کسی تلفن جواب نمی‌دهد؟

اگر مشکلی در رابطه با سامانه دارید بفرمایید. اگر نیاز به تماس دارین از بخش ارتباط با ما در ساعات اداری با شماره‌های اعلام شده تماس حاصل بفرمایید. 

چرا سامانه قطع است؟

چند ساعت دیگه یا فردا به سامانه مراجعه نموده و مجددا امتحان نمایید.

 واجدین شرایط طرح اقدام ملی مسکن چه اقشاری هستند؟

شرایط ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن:

 1. متقاضی و افراد تحت تکفل، فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی (از 84/01/01 به بعد) بوده و از تاریخ 1357/11/22 از هیچ‌یک از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه‌ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشد. به عبارتی سبز بودن فرم «ج» در استعلام از سامانه مربوطه (موضوع ماده یک آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی عرضه و تأمین مسکن).
 2. متقاضی متأهل و یا سرپرست خانوار.
 3. زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل 35 سال سن.
 4. دارای حداقل 5 سال سابقه سکونت در پنج سال اخیر در شهر مورد تقاضا
 5. گواهی تولد متقاضی یا همسر یا فرزندان ( تصویر صفحه اول  شناسنامه)
 6. جواز کسب شاغلین صنوف برای متقاضی یا همسر
 7. سابقه پرداخت بیمه (درمانی، سلامت همگانی و ...) برای متقاضی یا همسر
 8. گواهی اشتغال به کار از دوایر دولتی برای متقاضی یا همسر
 9. گواهی تحصیلی فرزندان
 10. گواهی مبنی بر محل پرداخت مستمری بگیران و بازنشستگان
 11. در شهرهای جدید سابقه سکونت حداقل 5 سال در شهر جدید موردتقاضا و یا در شهر مادر ملاک است و یا سایر شهرهایی که به دلیل عدم وجود اراضی دولتی، امکان اجرای طرح وجود ندارد و متقاضیان به سایر شهرهای مجاور ازجمله شهرهای جدید معرفی می­گردند.
 12. نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی (نظیر چک برگشتی، تسهیلات معوقه و ...).
 13. توانایی تأمین هزینه ساخت مسکن( مازاد بر تسهیلات بانکی).
 14. امکان سپرده‌گذاری حداقل سی درصد هزینه ساخت مازاد بر تسهیلات بانکی، در خصوص متقاضیان واجد شرایط بر اساس اعلام دستگاه یا نهاد مربوطه.
 15. توانایی پرداخت اقساط ماهیانه بانکی تسهیلات دریافتی.

لکن همانگونه که از طریق سایت و رسانه ­ها اعلام عمومی شد، برخی متقاضیان به علت ثبت­نام­های اولیه برای مسکن و زمین در گذشته، به رغم اینکه از امتیازات بهره­ مند نشده ­اند اما فرم (ج) آنها قرمز شده است لذا این افراد به منظور مرتفع شدن این مشکل می­ بایست در زمانی که برای اعتراض در سامانه در نظر گرفته شده بود اعتراض خود را در سامانه طرح اقدام ملی مسکن ثبت نموده و برای سبز شدن فرم (ج) و سبقه خود به اداره کل راه و شهرسازی استان مراجعه نماید.

در صورتی که از ثبت­نام نهایی نامبرده اطمینان حاصل شده است، ادامه مراحل از چه طریقی امکان پذیر است؟

با توجه به اینکه ثبت­نام نامبرده به صورت اینترنتی انجام شده است لذا با مراجعه به سامانه جامع اقدام ملی مسکن به آدرس Tem.mrud.ir، از قسمت مشاهده و پیگیری درخواست  و بارگزاری مدارک پیگیر انجام ادامه فرایند ثبت نام خود باشید.

مدارک لازم جهت احراز شرایط محل سکونت در پنج سال اخیر کدام موارد را شامل می­ شود؟ 

با عنایت به شرایط ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن که در سامانه طرح به آدرس Tem.mrud.ir آورده شده است، موارد قابل قبول جهت احراز محل سکونت متقاضیان طرح مذکور در پنج سال اخیر به شرح ذیل می­ باشد:

 1. ارائه گواهی سابقه سکونت در شهر محل تقاضا در پنج سال اخیر (گواهی اشتغال به کار، گواهی تحصیلی فرزندان، سابقه بیمه و ... )
 2. ارائه اصل کارت ملی متقاضی یا افراد تحت تکفل
 3. ارائه اصل شناسنامه متقاضی یا همسر
 4. ارائه گواهی کفالت (سرپرستی) در صورت ضرورت
 5. ارائه اصل سند مالکیت برای متقاضیان دارای زمین
 6. محل تولد متقاضی یا همسر یا فرزندان.
 7. جواز کسب شاغلین صنوف برای متقاضی یا همسر.
 8. سابقه پرداخت بیمه (درمانی، سلامت همگانی و ...) برای متقاضی یا همسر.
 9. گواهی اشتغال به کار از دوایر دولتی برای همسر یا متقاضی.
 10. گواهی مبنی بر محل پرداخت مستمری بگیران و بازنشستگان.

طرح اقدام ملی مسکن در چه شهرهایی اجرا می­شود؟ آیا در کلان شهرها نیز ظرفیت در برنامه دیده شده است؟

طرح اقدام ملی مسکن، برنامه حمایتی به منظور تأمین مسکن اقشار فاقد مسکن که توان پرداخت اقساط تسهیلات و اقساط هزینه زمین را داشته باشند، در دستور کار وزارت راه و شهر سازی قرار گرفته است. این طرح بر اساس ظرفیت تأمین منابع و زمین در شهرها، در کلانشهرها نیز استفاده از ظرفیت موجود شهر­های جدید اقماری برنامه ریزی شده است.

طرح اقدام ملی مسکن مختص کدام اقشار است؟

وزارت راه و شهر سازی، طرح اقدام ملی مسکن را به عنوان برنامه حمایتی به منظور تأمین مسکن اقشار فاقد مسکن که توان پرداخت اقساط تسهیلات و اقساط هزینه زمین را داشته باشند، در دست اجرا قرار داده است. این طرح بر اساس ظرفیت تأمین منابع و زمین در شهرها، برنامه ریزی شده است.

آیا امکان ظرفیتی برای ثبت ­نام جدید وجود دارد؟

ثبت­ نام از متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن بر اساس ظرفیت شهرها (نیاز و زمین) در دو مرحله و در بازه ­های زمانی مشخص که از طریق سایت و رسانه­ های عمومی اطلاع رسانی گردید، انجام و به پایان رسید و هم اکنون ثبت­نامی انجام نمی­ شود. لازم به ذکر است پس از پالایش متقاضیان و وجود ظرفیت ­های خالی همچنین در صورت احصاء مجدد زمین­های مناسب برای طرح مذکور مجدداً برای ثبت نام برنامه ریزی و اطلاع رسانی خواهد شد.

زنان خودسرپرست امکان ثبت ­نام در طرح اقدام ملی مسکن را دارند؟

همانگونه که در سامانه طرح اقدام ملی مسکن به آدرس Tem.mrud.ir آورده شده است، زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل 35 سال سن مشمول شرایط ثبت ­نام در طرح اقدام ملی مسکن می­ باشند.

امکان ثبت ­نام افراد مجرد در طرح اقدام ملی دیده شده است؟

بر اساس بند 2 ماده (1) آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن افراد می­ بایست برای استفاده از امکانات دولتی در حوزه زمین و مسکن دارای تأهل باشند مگر افرادی که دارای شرایط زیر می ­باشند:

1- زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل سی و پنج (35) سال سن.

2- نخبگان علمی با معرفی بنیاد ملی نخبگان کشور.

3- معلولین جسمی-حرکتی با دارا بودن حداقل بیست (20) سال سن و با معرفی سازمان بهزیستی کشور.

شرایط استفاده از مسکن مهرهای فاقد متقاضی به چه صورت است؟

اشخاص متقاضی واحدهای مسکن مهر در طرح اقدام ملی مسکن می­بایست تمامی شرایط مندرج در بند 2 ماده (1) آئین ­نامه اجرائی قانون ساماندهی مسکن شامل 5 سال سابقه سکونت، متأهل و سرپرست خانوار، عدم استفاده از امکانات و تسهیلات دولتی و همچنین عدم سابقه مالکیت را داشته باشند.

نحوه بهره­ مندی از امتیاز استفاده از تسهیلات صندوق پس ­انداز یکم در طرح اقدام ملی مسکن به چه صورت می ­باشد؟

افرادی که دارای امتیاز استفاده از تسهیلات صندوق پس­ انداز یکم می­ باشند، پس از تأیید نهایی شرایط استفاده از طرح اقدام ملی مسکن و واریز سهم آورده خود به بانک، می ­توانند تقاضای استفاده از تسهیلات مسکن یکم را به بانک اعلام کنند و مطابق ضوابط این تسهیلات در هر شهر بانک اقدام به پرداخت تسهیلات می­ نماید.

آیا امکان تغییر شهر محل ثبت ­نام وجود دارد یا خیر؟

خیر.امکان جابه ­جایی و تغییر شهر مورد تقاضای ثبت ­نام‌ کنندگان وجود ندارد. 

ویرایش اطلاعات ثبت نام متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن

ویرایش

آیا امکان ویرایش اطلاعات و بارگزاری مدارک در سامانه قرار خواهد گرفت؟

امکان ویرایش اطلاعات (به جزء تغییر کدملی متقاضی و همچنین شهر مورد تقاضا) و بارگزاری مدارک برای کلیه متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن (مرحله اول، دوم و ثبت نام پیامی) که استعلامات آنها مورد بررسی قرار گرفته و در حال حاضر در وضعیت «در انتظار تایید استعلام،در انتظار بررسی و نیازمند اصلاح» قرار دارند، از تاریخ99/4/4 برقرار می­باشد. لذا این متقاضیان می­توانند همانند گذشته با مراجعه به بخش «مشاهده  و پیگیری درخواست متقاضی» در سامانه مدیریت طرح اقدام ملی مسکن به نشانی tem.mrud.ir ، نسبت به ویرایش اطلاعات خود اقدام نمایند. لازم به ذکر است ویرایش کد ملی متقاضی امکان پذیر نمی باشد.

انصراف از درخواست در طرح اقدام ملی مسکن

انصراف

در صورتی که متقاضی در کارتابل خود (در قسمت مشاهده و پیگیری درخواست) اشتباها برای شهر مورد تقاضای خود انصراف را ثبت کرده باشد آیا امکان برگشت از انصراف وجود دارد؟

بله. در این صورت متقاضی می‌بایست با توجه به شهر محل درخواست خود  به اداره کل راه و شهرسازی استان/ بنیاد مسکن انقلاب اسلامی / شرکت عمران شهر جدید / اداره کل آموزش و پرورش استان مراجعه نموده و نسبت به برگشت از انصراف خود اقدام نماید.

در صورتیکه متقاضی در دوفاز 1و2 (مرحله اول و مرحله دوم) به صورت هم‌زمان ثبت‌نام کرده باشد آیا می تواند شهر دلخواه خود را بین دو شهر منتخب تعویض نماید؟

بله. برای متقاضیانی که هم در فاز اول و هم در فاز دوم ثبت‌نام کرده باشد، به صورت پیش‌فرض ثبت نام فاز اول وی فعال بوده و ثبت نام فاز دوم وی حذف شده است. در صورتیکه متقاضی مایل به ادامه روند ثبت نام در فاز دوم باشد (فاز اول را نخواهد)، می‌بایست با مراجعه به بخش «مشاهده  و پیگیری درخواست متقاضی» در سامانه مدیریت طرح اقدام ملی مسکن نسبت به انصراف از درخواست شهر مورد تقاضای خود در فاز اول اقدام نماید. سپس به می‌بایست با توجه به شهر محل درخواست خود،  به اداره کل راه و شهرسازی استان/ بنیاد مسکن انقلاب اسلامی / شرکت عمران شهر جدید / اداره کل آموزش و پرورش استان شهر محل تقاضای فاز دوم مراجعه نموده تا نسبت به برگرداندن روند بررسی ثبت نام فاز دوم توسط کاربر ارشد استانی اقدام شود. 

آیا بعد از افتتاح حساب مسدودی و واریز وجه توسط متقاضی، امکان انصراف از درخواست و دریافت وجه واریزشده توسط متقاضی وجود دارد؟

بله. متقاضی جهت رفع مسدودی حساب خود می‌بایست با توجه به شهر محل درخواست خود،  به اداره کل راه و شهرسازی استان/ بنیاد مسکن انقلاب اسلامی / شرکت عمران شهر جدید / اداره کل آموزش و پرورش استان مراجعه نمایند. سپس فرم انصراف‌نامه محضری را از اداره کل مذکور دریافت نموده و نسبت به محضری نمودن آن اقدام نماید.سپس انصراف ‌نامه محضری را به اداره مذکور تحویل دهد تا نسبت به ثبت انصراف متقاضی و رفع مسدودی حساب وی اقدامات لازم در سامانه صورت بپذیرد. 

آیا گواهی امضاء برای تعهدات محضری قابل قبول است؟

خیر. کلیه تعهدات محضری متقاضی از جمله انصراف‌نامه جهت رفع مسدودی حساب، تعهد محضری عدم مالکیت و گواهی رضایت همسر می بایست در محضر/دفتر اسناد رسمی تایپ شده و محضری شوند. لذا گواهی امضاء مورد قبول نیست.

اعتراض به رد درخواست در طرح اقدام ملی مسکن

اعتراضات

در صورتی که فرم «ج» متقاضی به اشتباه قرمز اعلام شده و وضعیت متقاضی رد درخواست شده باشد، چه اقدامی جهت رفع آن می ­بایست انجام شود؟

برخی متقاضیان ثبت­نام در طرح اقدام ملی مسکن به علت ثبت­نام­های اولیه برای مسکن و زمین در گذشته، به رغم اینکه از امتیازات بهره­ مند نشده ­اند اما فرم (ج) آنها قرمز اعلام شده و وضعیتشان رد درخواست باشد، لذا این افراد به منظور مرتفع شدن این مشکل می ­بایست در زمانی که برای اعتراض در سامانه در نظر گرفته شده بود، اعتراض خود را در سامانه طرح اقدام ملی مسکن(قسمت مشاهده و پیگیری درخواست) ثبت نموده و برای سبز شدن فرم (ج) و سابقه خود به اداره کل راه و شهرسازی استانی که ثبت نام را انجام دادند، مراجعه می­ نمودند. 

در صورتی که وضعیت متقاضی غیر از رد درخواست باشد، جهت سبز نمودن استعلامات خود می بایست به اداره کل راه و شهرسازی استان مراجعه نماید و جهت سبز کردن استعلام فرم(ج) خود اقدام کند. 

در صورتی که استعلام ثبت یا بانک متقاضی قرمز اعلام شده و وضعیت متقاضی رددرخواست شده باشد، چه اقدامی جهت رفع آن می ­بایست انجام شود؟

در صورتیکه استعلامات ثبت یا بانک متقاضی قرمز اعلام شده و وضعیتشان رد درخواست باشد، لذا این افراد به منظور مرتفع شدن این مشکل می­بایست اعتراض خود را در سامانه طرح اقدام ملی مسکن(قسمت مشاهده و پیگیری درخواست) ثبت نموده و برای سبز شدن استعلامات خود به اداره کل راه و شهرسازی استان /بنیاد مسکن استان/ شرکت عمران شهر جدید/ اداره کل آموزش و پرورش استانی که ثبت نام را انجام دادند، مراجعه نمایند. 

در صورتی که وضعیت متقاضی غیر از رد درخواست( دارای وضعیت در انتظار تایید استعلام باشد و یکی از استعلامات مالکیت و یا تسهیلات قرمز  باشد)، جهت سبز نمودن استعلامات خود می بایست به اداره کل راه و شهرسازی استان /بنیاد مسکن استان/ شرکت عمران شهر جدید/ اداره کل آموزش و پرورش استانی که ثبت نام را انجام دادند، مراجعه کرده و جهت سبز کردن استعلامات خود اقدام کند. 

 در صورت ثبت ­نام در شهر دیگر به دلیل تکمیل ظرفیت در شهر محل تقاضا، امکان تغییر شهر محل ثبت ­نام وجود دارد یا خیر؟

با عنایت به اینکه در طرح اقدام ملی مسکن، تعداد ثبت­ نام­ ها بر اساس ظرفیت شهرها می­باشد لذا امکان جابه ­جایی و تغییر شهر مورد تقاضای ثبت ­نام‌کنندگان وجود ندارد. شایان ذکر است که شهر جدید پردیس در مرحله دوم ثبت نام تهران به دلیل عدم وجود ظرفیت کافی حذف گردید و امکان انتخاب این شهر وجود نداشت.

شرایط پرداخت آورده متقاضی و تسهیلات وام در طرح اقدام ملی مسکن

شرایط پرداخت

شرایط پرداخت پروژه به چه ترتیبی در نظر گرفته است؟

درخصوص شرایط مالی پروژه‌های طرح قابل ذکر است که بهای زمین بصورت فروش اقساطی 5 ساله اخذ می‌گردد و تسهیلات بانکی قابل اعطا برای ساخت این واحدها نیز به میزان 100 میلیون تومان، با نرخ سود 18 درصد(بدون سپرده گذاری) و بازپرداخت 12 ساله می باشد. ضمنا لازم به ذکر است متقاضیانی که در این طرح ثبت نام نموده اند و دارای حساب مسکن یکم در بانک هستند، می توانند از مزایای تسهیلات صندوق مسکن یکم (کسر از میزان آورده متقاضی) وانتقال آن به این طرح بهره مند شوند.

افرادی که پیامک واریز وجه را دریافت کرده­اند چه مبلغ، به چه حسابی و چه بانکی باید واریز و مراجعه کنند؟

نحوه پرداخت آورده متقاضی در طول دوره ساخت در اراضی در اختیار وزارت راه و شهرسازی به شرح جدول ذیل می­ باشد:

 بعد از تأیید شرایط متقاضی

300 تا 400 میلیون ریال

پایان اجرای فونداسیون

15 درصد سهم آورده متقاضی

پایان اسکلت و سقف

25 درصد سهم آورده متقاضی

پایان سفت کاری

25 درصد سهم آورده متقاضی

پایان نازک کاری

20 درصد سهم آورده متقاضی

تحویل واحد

15 درصد سهم آورده متقاضی

براي بهسازي و آسفالت جاده روستايي چه بايد كرد؟

جاده روستايي كه در آخرين سرشماري نفوس و مسكن(1390) زير 20 خانوار جمعيت داشته باشند در اولويت اجرايي اين اداره كل نمي باشد.

جاده روستايي كه بالاي 20 خانوار جمعيت دارند بر اساس اولويت در تخصيص اعتبار لازم در دست اقدام مي باشد.

- مبناي محاسبه زیربنای فضاي اداري چيست ؟

در سنوات قبل ( سالهای 1373الی 1390 ) مبنای محاسبات فضاهای مورد نیاز نشریه 178 ( ضوابط طراحی ساحتمانهای اداری ) سازمان برنامه و بودجه بود. در سالهای اخیر ( از سال 1390 تا کنون ) ، مصوبه شورای عالی اداری ، مبنای محاسبات زیربنای فضاهای مورد نیاز قرار گرفته است . شایان ذکر است طبق مصوبه فوق الاشاره بازنگری نشریه 178 توسط مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در حال انجام می باشد .

- مدارك لازم جهت بررسي فضاي اداري چيست ؟

در مرحله اول می بایست دستگاه متقاضی درخواست کتبی خود را به انضمام مدارک که در ذیل ذکر گردیده است را به دبیرخانه کارگروه ساماندهی فضای اداری و ساختمانهای اداری مستقر در سازمان برنامه و بودجه ارائه نماید .

1- تكميل فرم هاي مربوطه که بر اساس وضعیت موجود نیروی انسانی و چارت مصوب سازمانی می باشد .
2- ارائه چارت مصوب سازمانی که ممهور به تأیید سازمان مدیریت و برنامه ریزی باشد .
3- در خصوص فضاهای اختصاصی ، با توجه به وظایف ذاتی هر دستگاه ، مستندات و شاخص ها ی دفتر فنی وزارتخانه مربوطه یا ستاد مرکزی مورد نیاز است تا مبنای محاسبات فضاهای اختصاصی قرار گیرد در غیر اینصورت طبق نشریات و آیین نامه های خاص آن محاسبه صورت می پذیرد

پرسشهاي كميسيون تخريب
- اخذ مجوز تخریب برای کدام دسته از ساختمانها ضروری است ؟

هيأت وزیران در جلسه مورخ ۱۳۷۳/۶/۲۷ بنا به پيشنهاد شماره ۱.۴۲۲۸ مورخ 15/9/1372 ، وزارت مسکن و شهرسازی و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب نمود:
- برای تخریب ٬ تغيير کاربری یا هر گونه تغيير کلی در اموال غير منقول متعلق به دولت موضوع مواد 27 و40 ( دستور تخریب یا تغییر کاربری ها باید به اطلاع اداره کل امور اقتصاد و دارایی برسد ) آیين نامه اموال دولتی که طی تصویب نامه شماره .۴۰۴۲۴ ت ۲۱۲ ه مورخ 11/7/ 1372ابلاغ شده است اخذ مجوز فنی وزارت راه و شهرسازی ضروری است .
- با عنایت به توضیحات مصوبه کلیه اموال غیر منقول متعلق به دولت مانند ساختمانها ، تأسیسات بزرگ و.. جهت تخریب با تغییر کاربری نیاز به مجوز از اداره کل راه وشهرسازی داشته و نظارت بر انجام مجوزهای صادره بر عهده اداره کل امور اقتصاد و دارایی است .

- اقدامات لازم جهت اخذ مجوز تخريب چيست ؟
پس از ارسال درخواست دستگاه به اداره كل راه و شهر سازي كارشناس معرف دستگاه به مديريت فني و اجرايي مراجعه و پس برگزاري جلسه توجيهي ، فرمها توزيع و زمان بازديد مشخص مي گردد. بعد از بازديد و تكميل مدارك كميسيون تخريب برگزار و راي صادره ابلاغ مي گردد.
- مدارك لازم جهت طرح پرونده دستگاه در كميسيون تخريب چيست ؟
1- درخواست کتبی
2- تكميل فرم هاي مربوطه
3- عكس و فيلم به طور كامل از محوطه و تمامي قسمت ها

1.آیا تغییر کاربری زمین_آموزشی که در آن مدارس غیر انتفاعی احداث گردیده قانونی است ؟
در صورت انحلال يا تعطيلي دائم مدرسه غيردولتي وضعيت مدرسه به‌شرح زير تعيين مي‌گردد (ماده31 قانون اصلاح قانون تأسيس مدارس غيرانتفاعي (مصوب 15/2/1387)):
- الف- مدارسي كه در زمين با كاربري آموزشي احداث مي‌گردد، براي هميشه با كاربري آموزشي و با اولويت مدرسه استفاده مي‌شود
- ب ـ مدارسي كه در زمين با كاربري غيرآموزشي و با استفاده از تسهيلات بانكي موضوع اين قانون خريداري و يا احداث مي‌گردد، پس از بازپرداخت تسهيلات و تسويه‌حساب با بانك عامل، متناسب با ميزان تسهيلات دريافتي و آورده مؤسس به مدت پنج الي ده سال به عنوان مدرسه باقي مي‌ماند.
- ج ـ مدارسي كه در زمين با كاربري غيرآموزشي و بدون استفاده از تسهيلات بانكي خريداري و يا احداث‌مي‌گردد، حداقل به‌مدت يك دوره تحصيلي به‌عنوان مدرسه باقي مي‌ماند.
تبصره ـ در مورد بندهاي (الف) و (ب) اين ماده چنانچه به هر دليلي مؤسس امكان ادامه فعاليت نداشته باشد، ملك مورد نظر به مؤسس واجد شرايط ديگر و يا آموزش و پرورش واگذار مي‌گردد.

2.آیا بهای ملکی که در طرح یکی از مراجع دولتی یا شهرداری قرار گرفته است، با توجه به قیمت روز و با توجه به اینکه ملک در طرح است، تعیین می شود؟

بهای ملک با توجه به وضعیت کاربری موجود یا مشابه آن بنا به مورد، به قیمت عادله روز یا در مورد نیاز شهرداری ها به قیمت روز، تعیین و پرداخت شود نه به لحاظ تاثیر طرح مورد نظر.

3. جهت احداث بنا در خارج از محدوده شهری رعایت چه مورادی لازم می باشد؟

بر اساس آیین نامه نحوه بررسی طرح های توسعه و عمران محلی،ناحیه ای،منطقه ای و ملی و مقررات شهرسازی و معماری کشور احداث هرنوع ساختمان و تاسیسات در اراضی موضوع آیین نامه مربوط به استفاده از اراضی و احداث بنا و تاسیسات در خارج از محدوده و حریم شهرها، بدون رعایت طرح های ناحیه ای و ضوابط و مقررات مربوطه ممنوع است. ضمناً بر اساس ماده 10 قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغها: هرگونه تغییر کاربری در قالب ایجاد بنا، برداشتن یا افزایش شن و ماسه و سایر اقداماتی که بنا به تشخیص وزارت جهادکشاورزی تغییرکاربری محسوب می گردد، چنانچه به طور غیرمجاز و بدون اخذ مجوز از کمیسیون موضوع تبصره یک ماده یک این قانون صورت پذیرد، جرم بوده و ماموران جهادکشاورزی محل مکلفند نسبت به توقف عملیات اقدام و مراتب را به اداره متبوع جهت انعکاس به مراجع قضایی اعلام نمایند.

 

 

1- تعيين تكليف اراضي كه در تصرف افراد مي باشد ولي سند آن به نام دولت صادر شده به چه صورت مي باشد؟

بر حسب ضوابط و مقررات گذشته و همچنين مصوبات هئيت محترم وزيران اراضي تعريف در صورت داشتن شرايط خاص(استحكام بنا، تصرف به قبل از سال 1380، تناسب عرصه و اعيان، كاربري مسكوني‌) و همچنين عدم استفاده متصرف از اراضي و امكانات دولتي با نرخ كارشناسي روز به متصرفين واگذار مي گرديد كه برابر نظريه شماره 18913/ه به مورخه 29/03/92 بدليل مغايرت قانوني ملغي اثر شده و امكان بهره برداري وجود ندارد و حسب ضوابط كنوني پس از رفع تصرف از راضي مي بايست به مزايده عمومي گذاشته شود.

2- مدارک لازم جهت واگذاری زمین با توجه به کاربری های مختلف؟

 • درخواست متقاضی
 • طرح توجیهی( شامل طرح های تولیدی، خدماتی و غیره)
 • سایت و سایت پلان
 • معرفی نماینده(اگر شرکت یا ادارات دولتی بودند)
 • ارائه اساسنامه و آگهی جهت شرکتها

3-مدارک مورد نیاز جهت استعلام مالکیت دولتی(فرم ج) و مدت زمان پاسخگویی

 • اصل شناسنامه
 •  اصل کارت ملی 
 •  حداکثر یک روز

4- مدارک لازم جهت طرح در کمیسیون ماده  12

 • درخواست و مکاتبه ادارات دولتی مبنی بر طرح در کمیسیون ماده 12
 • سند مالکیت 2 سری
 • نقشه هوایی
 • نقشه ثبتی یا کروکی دقیق ملک
 • جریان ثبتی از اداره ثبت اسناد
 • استعلام از منابع طبیعی مبتی بر ملی یا مستثتیات ملک

5-مدارک لازم جهت تسهیلات صندوق یکم:

 • کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی
 • کپی شناسنامه و کارت ملی همسر

6-مدارک لازم جهت تسهیلات اقشار ویژه

 •  کپی شناسنامه و کارت ملی متقلضی
 •  معرفی نامه از بنیاد شهید

7-مدارک لازم جهت فروش ثانویه(تغییر مدیون)

 • کپی سند اعیانی
 • معرفی نامه بانک
 • معرفی نامه محضر
 • سفته به مبلغ سی میلیون ریال
 • کپی کارت ملی و شتاسنامه خریدار تمام صفحات
 • کپی کارت ملی و شناسنامه همسر خریدار یا گواهی فوت و طلاق

 

 

 

1-برای درخواست کار به کجا باید مراجعه شود؟
 
مدیریت توسعه منابع- اداره توسعه منابع انسانی و تحول اداری
 2- مدارک لازم جهت درخواست کار ؟
درخواست کتبی متقاضی - رزومه و سوابق تحصیلی و کاری متقاضی – تکمیل فرم مربوطه
 3- برای درخواست امریه به کجا باید مراجعه شود؟
به سایت وزارت راه و شهرسازی مراجعه شود. 
4- ضوابط و شرایط مربوط به جذب و پذیرش کارکنان وظیفه (مشمولان وظیفه)؟
 ابلاغ مجوز جذب و پذیرش نیروی امریه از طریق  ستاد کل نیروهای مسلح  صادر می گردد - ارائه برگ اعزام به خدمت سربازی بدون غیبت – داشتن مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر در رشته های تحصیلی درخواستی-  دارا بودن معدل به شرح ذيل (حداقل معدل براي دانشگاه هاي دولتي 15   و براي دانشگاه هاي غير دولتي 17 )مي باشد. عدم نسبت نسبی و سببی درجه 1،2 مشمول با کارمندان وزارت متبوع
5- مدارک لازم جهت اخذ امریه؟
تصویر برگه اعزام به خدمت ( کلیه متقاضیان)- درخواست متقاضی و تعیین محل خدمت ایشان ( کلیه مشمولین) – تصویر صفحات اول و دوم شناسنامه مشمول- فرم اطلاعات مشمولین وظیفه و افراد تحت تکفل – معرفی نامه ( گواهی) بنیاد شهید جهت مشمولان خانواده شهید و جانباز- معرفی نامه ( گواهی) کمیته امداد جهت مشمولان تحت پوشش کمیته امداد- معرفی نامه ( گواهی) سازمان بهزیستی جهت مشمولان تحت پوشش بهزیستی
 6- برای درخواست کارورزی و کارآموزی به کجا باید مراجعه شود؟
مدیریت توسعه منابع- اداره توسعه منابع انسانی و تحول اداری
7- مدارک لازم جهت درخواست کارورزی و کارآموزی ؟
ارائه معرفی نامه از دانشگاه مربوطه – ارائه فرمهای مربوط به ناظر از طرف دانشگاه - تصویر صفحه اول و دوم متقاضی – تکمیل فرمهای مربوطه( فرم تقاضا و تعهد دوران کارورزی ) از طرف واحد پذیرنده( اداره راه و شهرسازی) – عقد قرارداد کارورزی بین کارورز و واحد پذیرنده

 

  فرآیند دریافت خسارت زلزله چیست ؟

ابتدا بازدید از ساختمان مورد نظر و پر کردن فرم تعیین میزان خسارت وارده بر ساختمان از نظر معماری ،سازه ای،تأسیساتی و مکانیکی توسط کارشناسان اداره و دریافت مستندات لازم از قبیل تصویر و ...سپس تشکیل پرونده در بانک مرجع و بررسی و تعیین میزان خسارت وارده توسط بانک و ارجاع به شرکت بیمه ساختمان مورد نظر جهت واریز میزان خسارت وارده بر ساختمان